Şahtaş Tuğla Kaplama ve Özellikleri

Şahtaş Tuğla Kaplama ve Özellikleri

Eski yapılarak baktığınızda hayranlık duyup yüzyıllarca yıl gerilere kadar gidersiniz. Sade yaşamın insanın içerisine vermiş olduğu huzur göz önünde bulundurulduğunda bu yapılarak sahip olan evlerde de huzurun daha yüksek olduğu düşünülür. Bunun için özellikle cafe, restoran gibi alanlarda bu şekilde sadelikten yana bir tercih yapılır. İnsanların size gelmesinin en önemli nedeni kafalarını dinlemek ve rahatlamak, bunun içinde siz üzerinize düşeni yaparak müşteri kitlenizin beklentileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Şahtaş tuğla sadece bugün değil bundan yüzyıllar öncesinde inşaat sektöründe vazgeçilmez bir malzeme olarak kullanılıyor özellikle de süsleme sanatında çok tercih ediliyordu. Bunun için de eski yapılarak baktığımız zaman hem bir şaheser hem de dayanıklılığı ön plana çıkmış oluyor. El yapımı tuğlaların yerini artık fabrikasyon ürünler aldığı için gelişen mimariyle birlikte ihtiyaçlarda farklılaşmıştır. Şahtaş tuğlaların gelişen yapısı be büyük projelerde tercih ediliyor olması da insanların ona yeniden farklı bir bakış açısına sahip olmasına neden oldu. Bugün pek çok yapının iç ve dış mimarisinde bu taşların kullanılmış olduğunu görebiliyoruz. Özellikle cafe ve restoran gibi ticari mekanlarda konsept bir tasarım oluşturma konusunda çok büyük etkisinden söz etmek mümkündür.

Şahtaş kaplama tuğla uygulandığı mekanda görsel bir şölen sunarak daha fazla müşteri ve ziyaretçi anlamına geliyor. Bu urunun malzemesinde doğal olan neler var dediğinizde hemen belirtelim yine doğal yöntemlerden üretiliyor. Kil ve toprağın bir arada işlenmesi neticesinde doğal olarak elde edilen urun tamamen insan emeği ve gücü sayesinde ortaya çıkarıyor. Doğal bir taşa oranla çok daha hafif olması onun pratik kullanımını da öne çıkarıyor. Bu da taşın her alanda kullanılabilmesi için boş çeşitli olarak üretilmesine neden oluyor.

Şahtaş Kaplama Tuğla Hakkında

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kil ve topraktan doğal üretilmiş olan malzeme daha sonrasında zımparalanarak şekillendiriliyor. Kolay zımparalanabiliyor olması ise tuğlaya şeklinin daha basit bir şekilde verilmesine neden oluyor. Zımparalama işleminin tamamlanmasının ardından sıcak fırınlara konuşan tuğla iyice sertleşiyor ve darbelere dayanıklı hale getiriliyor.

Bu malzemenin kalitesini belirleyecek olan faktör ise işlenme şeklidir. Eğer ki güçlü fırınlarda ısıtılırsa ve kullanılan malzemeler konusunda hassasiyet gösterilirse çok daha kaliteli bir hale getirilmiş oluyor. Tuğla iç mimaride istenilen alanda rahatlıkla kullanılabilmesi için farklı renklerde de üretilebiliyor. Bu üretim aşamasında içerisine konulan farklı mineraller sayesinde gerçekleştiriliyor.

www.ugurcephekaplama.com

Önceki yazı
Kültür Taşı Kullanımının Amacı?
Sonraki yazı
Kültür Taşı Nedir, Artpietra Kültür Taşı