Artpietra Kültür Tuğlası

Taşın geçmişten günümüze kadar birçok alanda geleneksel olarak kullanıldığını biliyoruz. Ancak kullanacağınız taşın rengi ve modeli de kullanılacak olan alana göre değişiklik gösteriyor. Eskiden bu açıklamayı yapmak bu kadar kolay olmazken bugün istediğiniz taş modelini ve rengini seçebiliyorsunuz diyebilmek gerçekten de güzel. Özellikle iç mekânda uygulamanın basit olması ve farklı alanlarda kullanılabiliyor olması da taştan elde edilecek keyfi artırıyor.

Konuya bu şekilde bir giriş yapmamızın neden el yapımı tuğlalardan bahsedecek olmamız. Eskiden taşın alınması, taşınması ve işlenmesi zor olurken bugün elde çok rahat bir şekilde kopyalanabiliyor ve istenilen yere uygulanabiliyor. Taş dekorasyonda çok önemli bir malzeme ancak yalnız bununla kalmıyor dizilmesinden, derzine kadar pek çok önemli noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. El yapımı tuğlalar denildiğinde ise ilk aklımıza kültür tuğlası geliyor. Bu tuğlanın özelliği istenilen şekilde ve renkte tasarlanabiliyor olmasıdır. Tuğlanın uygulanması ise hem basit hem pratiktir.

Kültür Tuğlası Montajı 

Tuğlanın montajını yapmadan önce hazırlık aşaması önemli, bunun için önceliğiniz kullanılacak urun ve malzemeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Duvarınız için hazırladığınız yapıştırıcıyı mala ile sürerek yüzeye yaymalısınız. İlk sıra terazi yardımıyla ve iple işaretlenerek başlanması gerekiyor. Bu sayede düz bir görüntü elde edilebilir. Sonrasında ise tuğlalar tek tek aynı çizgi üzerinde yukarı kadar örülmelidir. Yapıştırdığınız tuğla yaklaşık olarak 6 – 12 saat arasında bir zaman içerisinde kuruyacaktır. Sonrasında ise derz uygulaması aşamasına geçilebilir. Derzin amacı ara boşlukların doldurularak sağlamlaştırılmasıdır.

Dekoratif olarak kullanabileceğiniz kültür tuğlası veya kültür taşı her turlu mekan içerisinde rahatlıkla tercih edilebilir.

Authentic Brick

Old Brick

Stick Brick

Thin Brick