Kültür Taşı Kullanımının Amacı?

Kültür Taşı Kullanımının Amacı

Teknolojideki hızlı gelişim birçok sektörü etkisi altına almış durumda. Özellikle iç ve dış dekorasyonda bu anlamda kendisini yenileyerek pek çok insana farklı seçimler sağlayabiliyor. İnsanlar artık yaşam alanlarını sadece dinlenmek ve yatmak olarak kullanmaktan ziyade burada olduklarından mutlu olmak istiyor. Çünkü her insan mutlu olduğu yerde olmak ister ve bunun içinde gerek evimiz gerekse ofisimiz bizi memnun edecek şekilde dizayn edilmeli. Eskiden dekorasyonun insan psikolojisine olan etkisi bilinmez ya da tamamen gelişimden kaynaklı olan nedenlerden dolayı farklı taleplerde bulunulmazken bugün gelişen sanayi sektörünün de insanlara farklı alternatifler sunuyor olması isteklerimizin şeklini ve yönünü değiştirmiş durumda.

Bahsetmek istediğimiz şey ise yapılarda iç ve dış dekorasyon malzemesi olarak kullanılan kültür taşı. Bu taşların en önemli özelliği doğal bir görünüme sahip olmalarıdır. Baktığınızda gerçek bir taştan hiçbir farkı olmasa da aslında temelinde ciddi farklılıklar söz konusudur. Mesela gerçek bir taş ağırdır ve bunu üst üste koyduğunuzda yukarılara geldiğinizde ister istemez zorlanırsınız ve taşın büyüklüğüne göre de imkansız bir hal alabilir. Bunun için eskiden taş evler yapılırken bugün farklı alternatifler geliştirilerek daha pratik ve hızlı yapıların inşa edilmesi sağlanmıştır.

Peki, eski taş evler daha mı sağlam ya da daha mı gösterişliydi diyebilirsiniz. Sorunuzun yanıtına şöyle diyelim ki kesinlikle hayır. Bu taşlar hoş bir görüntü sağlayabilirken insanın konforunun ön planda olması düşünülmezdi. Dolayısıyla şartlar doğrultusunda gelişi güzel yerleşim yapılır ve bu da estetik açıdan güzel durmazdı.

Şu anda yapılan işlem ise kültür taşı sayesinde gerçek bir taş görünümünü oluşturmak. Ancak bu taşların hafif ve ince olması da her yüzeye uygulanabilmesine imkan sağlıyor. İstediğiniz kadar yüksekliğe çıkabildiğiniz gibi aynı zamanda da taşların düşmesi gibi bir durum söz konusu değil. Uygulama sonrasında ısı tasarrufu sağlıyor olması ise aynı zamanda yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilirliğini gösteriyor.

Kültür Taşı Neden Yapılıyor?

Kültür taşının ana maddesi çimentodur. Doğal görünüm sağlaması amacıyla çimento kum ve su kullanılan bu malzemeyle birlikte dekorasyonda da rüstik hava oluşturulmuştur.

www.ugurcephekaplama.com

Önceki yazı
Dış Cephe Kaplama Özellikleri
Sonraki yazı
Şahtaş Tuğla Kaplama ve Özellikleri