İç Mekanda Doğal Taş Kullanımı

İç Mekanda Doğal Taş Kullanımı

İnsanlar dünyanın neresinde olursa olsun doğaya yakın olmayı tercih ediyorlar. Bunun içinde yaşam alanlarında doğaya dönüş trend olarak görülüyor. İç mimari dekorasyonda kendisini gösteren bu süreç uzun geçmişten bu yana kullanılan kültür taşı ve doğal taşları gündeme yeniden taşımayı başarmış konumda.  Doğal taşlar bazen dekorasyonda tek bir duvarın süslenmesi bazen de salonun paravan olarak bölünmesinde tercih edilebiliyor. Son birkaç yıla baktığımızda dekoratif kültür taşı üretimi yapan firmaların rekabetçi bir noktaya gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Özellikle duvarlarda ve zeminlerin kaplamasında kullanılan ve hazır uygulanabilen doğal taşların evlerin projeleri içerisinde var olduğunu söyleyebiliriz.

Taş doğal ve uzun ömürlü bir malzemedir. Maliyetlerin düşmesiyle de evimize değer katmaya başlamıştır. İsterseniz doğal taş kullanımını mekanlardaki tercihlere göre biraz daha yakından inceleyelim.

Sıra dışı Bölümlemeler

Modern yapılarda özellikle villaların giriş bölümlerinin üst katlar ayrılmış olduğu bölümde doğal taşların sık kullanıldığını görebiliyoruz. Kaba bir teknikle uygulanmış doğal taşlar evin geri kalanında ortaya çıkabilecek olan sıkıcı görüntüyü adeta tek bir dokunuşla ortadan kaldırıyor. Bu sayede daha sofistike ve çekici bir tarz ortaya çıkıyor.

Kaplama Uygulamaları 

Doğal taşlar ve iç dekorasyon denildiği zaman ilk olarak akla gelen kaplamalar oluyor. Çünkü istenilen duvara uygulanabiliyor olması elimizi kolaylaştırırken uygulama sonrasında boya ya da bakıma ihtiyaç duymuyor olması da maliyetleri düşürüyor. İç mekan tasarımında kullanılan kaplamalar evin genel olarak her bölümüne yapılabiliyor. Dört duvardan ziyade tek bir duvarda kullanılıyor olması ise mekandaki şıklığı ortaya çıkarabiliyor.

Binlerce Yıllık Bir Teknik   

Kültür tuğlası ya da farklı bir tanımlamayla doğal taşlarına aslında binlerce yıllık bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Eskiden de kullanılan bu taşların izolasyon gerektirmiyor olması ise sonradan uygulama gerektirmemesine neden oluyor. İç mekanda binlerce yıl öncesinden günümüze gelen bu teknikte taşların birbirine göre farklı şekillerde olması ise dekorasyonun sadeliğini ön plana çıkarıyor.

Kaplamalar ve doğal taşlar yalnızca evlerde, villalarda değil aynı zamanda ofisler içinde iyi bir tercih. Ofis içerisinde dekoratif bir ortam oluşturulabilmek için doğru aydınlatma seçimi ile ortaya şık sunumlar çıkabiliyor.

www.ugurcephekaplama.com

Önceki yazı
Şahtaş El Yapımı Kaplama Tuğla
Sonraki yazı
Yapay Taş Nedir?