Pres Tuğla Nedir? Pres Tuğla Kaplama Özellikleri

Pres Tuğla Nedir-Pres Tuğla Kaplama Özellikleri

Yaşam alanlarının hem işlevsel hem de estetik bir yapıda olması için çeşitli çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar arasında pres tuğla kaplama bulunur. Bu kaplama işlerinde pres tuğla özellikleri birçok yönden ayrıcalıklı avantajlar sunar.

Yapıların çeşitli alanlarında tercih edilen pres tuğla, oldukça şık bir görünüme sahip olması sebebiyle uygulandığı ortama güzel bir hava katar. Yapısal bakımdan dayanıklı olan bu tuğlalar birçok yerde kullanılabilir. Hem iç hem de dış cepheler için tercih edilebilecek bir yapıya ve görünüme sahip olan pres tuğla çeşitleri oldukça rağbet görür.

Pres Tuğla Nedir?

Pres tuğla, kil, killi toprak, kum ve hem tuğla hem de kiremit tozu suyu ile karıştırılıp makinelerde yüksek basınçlar kalıplanarak pişirilir. Bu şekilde elde edilen tuğlalara, pres tuğla denir. Basınç ile kalıplandıkları için basınç dayanımları oldukça yüksek olan pres tuğlaların aynı zamanda su emme oranları azdır. Pres tuğla, diğer tuğla çeşitleri gibi çeşitli projelerde kullanılır. Fakat yöntem açısından diğerlerinden farklıdır.

Pres Tuğla Kaplama Özellikleri

Nostaljik bir görünüme sahip olan pres tuğlalar, dekoratif açıdan şık bir görüntü meydana getirir. Estetik görüntüsünün yanı sıra ısınma ve yalıtım konusunda önemli bir etkiye sahip olan pres tuğlalar, bir yandan görüntüsel bir güzellik oluştururken diğer yandan fonksiyonel bir kullanım sağlar. Yapının dış cephesinde veya iç cephesinde uygulanan pres tuğla kaplama, yalıtımı başarılı bir şekilde gerçekleştirir ve ekstra maliyetlerin önüne geçer. Boya gibi bakımlar gerektirmeyen pres tuğla kaplama uygulaması, kendi kendimi amorti eder.

Pres kaplama tuğlası, taşıyıcı sistemler üzerinde de etkilidir. Yapıların kolon bölümlerine yapılan kaplama, nem yalıtımı sağlayacağından dolayı taşıyıcı sistemin daha güçlü olmasına olanak verir.

Pres kaplama tuğlalar kullanıldıkları alanlara karakteristik bir ambiyans kazandırır. Uygulandığı alan dışarıdan bakıldığı zaman bir kimlik kazandığı hissedilir. Bu sebeple pres kaplama tuğla ile alana özel bir karakter sağlanır.

Pres tuğla, genellikle kiremit renginde olduğundan dolayı en yoğun istek bu renkte olur. Işığa bağlı olarak tercih edilecek olan tasarımda kiremit rengi seçimi kaçınılmazdır. Benzersiz dokusu ile hem özel hem de şık bir görünüme yol açan pres tuğla, diğer tuğlalardan daha doğal ve samimi bir görüntü meydana getirir. İç mekanlarda mobilyaların kendisini göstermesini sağlayan pres tuğla, dış mekanda yapıya estetik bir hava verir.

https://www.ugurcephekaplama.com/

Önceki yazı
Oturma Odası Dekorasyonunda Kültür Taşı Kullanımı
Sonraki yazı
Rustik Dekorasyonda Kültür Taşı Kullanımı