Kültür Taşı ve Dekoratif Kültür Tuğlası

Kültür Taşı ve Dekoratif Kültür Tuğlası

İnsanlar kendilerini yenilerken beraberinde yaşam alanlarında da yeniliklere gidiyor. Bunun için yapılarda kullanılan malzemelerden tutunda dekoratif ürünlere varıncaya kadar pek çok husus üzerinde daha titizlikle durmaya başladılar. Yapılarda kullanılan malzemeler içerisinde yer alan tuğlalarda bu aşamada şekil değiştirerek bir yapının temel taşı olmaktan çıktı ve dekorasyonda önemli bir tercih oldu.

Doğanın bizim için sunmuş olduğu kil suyla harmanlanarak tuğla elde edilirken kültür taşı ile birlikte farklı bir form kazandırılarak iç dekorasyonda yeniliğe gidildi. Peki dekorasyonda görmeye alıştığımız kültür taşı acaba neydi?

Kültür Taşı

Kültür taşları iç dekorasyonda mimari bir akım olarak ortaya çıkmış ve mekanın daha şık görünmesini sağlayan dekoratif kaplamadır. Geçmiş dönemlerde çok fazla kullanılan bu taşlar bir ara kullanılmazken şimdilerde yeniden gündeme gelerek yaygın bir hale dönüştü. Özellikle iç mekan için tercih edilirken dış mekanda da tercih ediliyor.

Kültür Tuğlası Hangi Renktedir?

İç dekorasyonda kullanılan bu urun genellikle kiremit renginde olmakla birlikte kişi eğer ki mekana farklı bir hava katmak isterse değişik renklerle de uygulanabiliyor.

Kültür taşı görüntü itibariyle doğal bir taştan herhangi bir farkı yok. Dolayısıyla gerçek taşların birebir kopyası demek yerinde olacaktır. İç dekorasyonda özellikle rustik bir hava oluşturmak istediğiniz zaman bu taşları kullanabiliyorsunuz. Genelde mağaza tasarımlarında tercih edildiği gibi farklı aksesuarlarla çeşitlendirilerek uygulamaya çeşitlilik kazandırılabilir. İç dekorasyonda yalnızca duvarlarda değil aynı zamanda şömine veya barbekü gibi dekoratif uygulamalarda da tercih edebiliyorsunuz.

Bu taşların en büyük artısı ise uygulama aşamasında oluyor. Gerçek bir taşın ağırlığı fazladır ve dolayısıyla bu taşları duvara uygulamaya çalıştığınızda geniş bir zaman gerekeceği gibi duvarda fazla bir ağırlık yapacağından dolayı düşme meydana gelebilir. Kültür taşları ise gerçek taşlara göre daha hafiftir ve incedir. Bunun içinde uygulaması basit ve uygulama sonrasında düşme ihtimali yoktur. Uygulamanın avantajlarından birisi de ısı yalıtımı sağlıyor olmasıdır. Mekanda uygulama yaptıktan sonra ses yalıtımı da sağlamış olursunuz. Firmamız kültür taşı ve tuğlası konusunda geniş ürün yelpazesine sahiptir.

www.ugurcephekaplama.com

Önceki yazı
Yapay Taş Nedir?
Sonraki yazı
Dış Cephe Kaplama Özellikleri