Dekorasyonlarda Doğal Taş Kullanma Tercih Nedenleri?

İnternette dekorasyon ile bilgi ve görselleri inceleyenlerin amacı iç ve dış mekanlarda kullanılacak olan öğelerin neler olabileceği ve bunlar içerisinde yüzyıllardır kullanılan doğal taşların nasıl uygulandığı hususunda oluyor. Doğal taşlar yüzyıllar öncesinde yalnızca barınabilmek için tercih edilirken bugün geldiği noktada dekorasyonun önemli parçalarından birisi olarak gösteriliyor. Birçok kişi ofis, cafe, restoran ve ev dekorasyonunda doğal taşların etkisinden yararlanmak istiyor. Evet, doğal taşlar güzel ancak bunları her şekilde kullanabiliyor muyuz? Yani doğal taşlar dediğimiz deki amaç doğadan topladığımız taşların kullanılması mı?

Elbette ki hayır,

Doğal taş gerçek bir taşa benzerlik açısından birebir taklit edilen ancak doğal taştan daha hafif, daha kullanışlıdır. Dayanıklılık bakımından inşaatta kullanılan pek çok malzemeden çok daha yüksek dayanıklılığa sahip olan bu taşlar kültür taşı olarak tanımlanırlar ve iç dekorasyonda ciddi bir alıcısı söz konusudur. Kültür taşlarının ham maddesinde çimento, su, kil ve renk pigmentleri kullanılır. Renk pigmentlerinin amacı taşa gerçek doğal renginin verilmesinin yanı sıra istenilen farklı bir renginde verilmesidir.

Günümüzde insanlar evlerini ve ofislerini en şık haliyle dekore ederek misafirlerine sunmak istiyor. Bu hem şık bir tasarım gerçekleştirmek anlamına geliyor hem de insanın bulunduğu mekan içerisinde kendisini daha huzurlu hissetmesini sağlıyor. İnşaat teknolojisinin giderek büyüdüğü günümüzde özellikle iç mimaride ciddi bir sıçrama söz konusu. Pek çok yapı firması iç mimarla çalışarak yapıların iç ve dış mimarisine profesyonel bir dokunuş yapmak istiyor.

Dekorasyonda kullanılan şahtaş tuğla el yapımı olmasından kaynaklı olarak ciddi bir işçilik istiyor. Hazır olan kalıplara dökülen ham madde burada sertleştirildikten sonra zımparalama yöntemiyle taşa istenilen şekil verilebiliyor. Doğal olmasının en önemli özelliği bir benzerinin olmamasından kaynaklanıyor. El işçiliği ile emek sarf edildiğinden dolayı bir taşın başka bir taşa benzeme gibi durumu söz konusu değil dolayısıyla bu durumda doğal bir görüntü elde edilmesine neden oluyor.

Uğur Ticaret olarak müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda üretimini gerçekleştirdiğimiz doğal taş modellerini https://www.ugurcephekaplama.com/ adresimizden inceleyebilirsiniz.

Önceki yazı
Kültür Taşı Nedir, Artpietra Kültür Taşı
Sonraki yazı
Kültür Tuğlası Nedir, Nerelerde Kullanılır?